Kulak Çınlaması (Tinnitus) | Ankara İşitme Cihazı Merkezi - Digitone

Kulak Çınlaması (Tinnitus)


Kulak çınlaması, dışarıdan bir kaynaktan kaynaklanmayan sesi duyduğunuz zamandır. İnsanlar bunu genellikle kulaklarında çınlama veya uğultu olarak tanımlar. Pek çok farklı durum kulak çınlamasına neden olabilir, ancak bazen herhangi bir açık neden olmaksızın ortaya çıkabilir.

 

Yaklaşık altı kişiden birinde ara sıra Kulak çınlaması görülür, ancak genellikle hafiftir. 50 kişiden birinde şiddetli kulak çınlaması vardır.

 

Kulak Çınlaması hakkında

İki tür kulak çınlaması vardır. Öznel Kulak çınlaması, sesi yalnızca sizin duyabileceğiniz anlamına gelir. Bu, en yaygın kulak çınlaması türüdür. Genellikle iç kulağınızdaki veya işitme ile ilgili sinirlerdeki bir sorundan kaynaklanır.

Amaç kulak çınlaması, sesi duyabileceğiniz anlamına gelir, ancak bazen bir doktor kulağınızın yanına yerleştirilmiş bir stetoskopla dinlerse duyabilir. 100 kulak çınlaması vakasından sadece biri bu tiptir. Genellikle kulağın içinde veya yakınında ses üreten fiziksel bir sorundan kaynaklanır (örneğin, bir kan damarındaki nabız).

 

Kulak çınlaması belirtileri

Kulak çınlaması, dışarıdan bir kaynaktan kaynaklanmayan sesi duyduğunuz zamandır. Islık, uğultu, zil, tıslama, uğultu veya kükreme olabilir. Bir veya iki kulakta olabilir.

 

Kulak çınlaması sürekli olabilir veya gelip gidebilir. Amaç Kulak çınlaması (sizi muayene eden bir doktorun duyabileceği) genellikle bir titreşim, tıklama veya çarpma sesidir. Kalp atışınızla aynı zamanda olabilir.

 

Kulak çınlaması sessiz olduğunda daha fazla fark edebilirsiniz, bu yüzden yatakta olduğunuzda daha kötü görünebilir. Stresli hissettiğinizde de daha kötü olabilir.

 

Bazen kulak çınlaması olan kişilerde baş dönmesi, denge sorunları, çene ağrısı veya yüz zayıflığı gibi başka semptomlar da olabilir. Şiddetli kulak çınlaması çok yorucu olabilir ve bazı kişilerde depresyon gelişir.

 

Kulak çınlaması olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

 

Kulak çınlaması teşhisi

Teşhisin amacı, Kulak çınlamanızın altında yatan nedeni bulmaktır.

 

Doktorunuz semptomlarınız ve tıbbi ve aile geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Gürültülü ortamlara ne sıklıkla maruz kaldığınız veya belirli ilaçları kullanıp kullanmadığınız gibi olası nedenler hakkında size sorular sorabilirler.

 

Doktorunuz başınızı ve boynunuzu muayene edebilir. Ayrıca auriskop adı verilen özel bir aletle kulaklarınızın içine bakacaklar ve sizi işitme testleri yapması için bir odyologa yönlendirebilirler.

 

Kulak çınlaması, çok çeşitli durumlardan kaynaklanabilir (bkz. Bölümümüz, Kulak çınlaması nedenleri). Bu, bir doktorun nedenini belirlemeye yardımcı olmak için yapabileceği birçok farklı test olduğu anlamına gelir. Sahip olmanız gerekebilir:

 

 • ileri işitme testleri
 • CT taraması 
 • MRI taraması
 • psikolojik bir değerlendirme

 

Kendi kendine yardım

Kulak çınlamanız varsa, muhtemelen kendi durumunuzu yönetmede büyük bir rol oynamanız gerekecektir. Doktorunuz, kulak çınlamasını yönetmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilecek bazı basit şeyler önerebilir.

Gevşeme yardımcı olacaktır, bu nedenle doktorunuz size bazı gevşeme teknikleri konusunda tavsiyede bulunabilir.

 

Kulak çınlaması tedavisi

Çoğu insan için Kulak çınlaması zamanla yavaş yavaş iyileşir. Bunun nedeni, beyninizin kulak çınlamanıza alışmayı öğrenmesi ve artık hayatınız üzerinde böyle bir etkisi olmamasıdır. Kulak çınlamasını doğrudan iyileştirdiği gösterilen hiçbir tedavi yoktur. Kategori Adı Ayrıntılar
Rexton İşitme Cihazları
Helix Işitme Cihazları
Resound Işitme Cihazları
Interton Işitme Cihazları
Anaton Işitme Cihazları
İşitme Cihazı Temizlik Setleri
Işitme Aksesuarları

İşitme cihazı markaları arasında farklılıklar olsa da, tüm büyük markalar yüksek düzeyde kalite ve performans sunar. Digitone, yalnızca zorlu dinleme koşullarında kalite, dijital işleme, güvenilirlik ve performans açısından kanıtlanmış en iyi işitme cihazı markaları ile çalışır. İşitme cihazı bulmanın ne kadar zor olabileceğini biliyoruz, özellikle de hiç işitme cihazı takmadıysanız veya hatta sahipseniz ve yükseltmeyi düşünüyorsanız bile. Bu yolculuğa çıkmadan önce işitme kaybını, yerel odyologunuzu, işitme bakım servislerini, mevcut farklı işitme cihazlarını araştırmak ve sektördeki işitme cihazı markalarını tanımak için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Digitone olarak işitme cihazları konusunda size en iyi hizmeti ve çözümleri sunmaya hazırız.
İşitme Cihazı Seçimi ve Satışı

Ankara Mithatpaşa, Ankara Batıkent ve Samsun Atakum şubelerimizde tam donanımlı işitme kaybı ölçüm cihazlarımız ile, uzman odyolog hekim ve odyometris kadromuzla ihtiyacınıza uygun işitme cihazlarını, uygun fiyatlarla sizlerle buluşturuyoruz. Geniş ürün yelpazemiz ile ihtiyacınıza en uygun işitme cihazı modelleri Digiton işitme cihazı şubelerimizde.


Ücretsiz İşitme Testi

 • Hastalarımıza kameralı otoskopik muayene yapıyoruz.
 • Kliniklerimizdeki hastane ortamında, tam donanımlı ses kabinlerimiz mevcuttur.
 • Tam teşekküllü odyometri - timpanometri işitme testleri yapıyoruz.
 • Tüm testlerde hasta konforu ilkemizdir.

Evinizde Cihaz Testi

 • Kliniklerimizde cihazlarlar yapılan otoskopik muayene testini ev ortamınızda yapıyoruz.
 • Kliniklerimizde cihazlarlar yapılan odyolojik muayene testini ev ortamınızda yapıyoruz.
 • İşitme kayıp seviyesine uygun cihazlar önerip, bu cihazların denemesini evinizde yapıyoruz.
 • Hasta şikayetlerine göre yapılan cihaz fitting ayarlarını evinizde yapıyoruz.Blog Adı Ayrıntılar
İşitme Testi Nasıl Yapılır?
İşitme Cihazları Ile Ilgili Bilmeniz Gerekenler
İşitme Testine İhtiyacınız Var Mı?
Yetişkinler Için İşitme Testi
Doğru İşitme Cihazı Nasıl Seçilir?
Kulak Çınlaması (Tinnitus)
İşitme Cihazı Fiyatları Ankara
İşitme Cihazları Ankara
İşitme Cihazı Servisi Ankara
Neden Çift Cihaz Kullanmalıyız ?
En İyi İşitme Cihazı Markası Hangisidir?
İşitme Cihazı Teknolojileri
İşitme Cihazım Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?
Çift Taraflı İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi
Duyuyorum Ama Anlayamıyorum
En Uygun İşitme Cihazı
En Kaliteli İşitme Cihazı


anaton
helix
resound
interton
Rexton


SİZİ ARAYALIM !
KVK Aydinlatma Metni


© 2022 Digitone İşitme
Tüm hakları saklıdır.
Ankara İşitme Cihazı Merkezi - Digitone