Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması, dışarıdan bir kaynaktan kaynaklanmayan sesi duyduğunuz zamandır. İnsanlar bunu genellikle kulaklarında çınlama veya uğultu olarak tanımlar. Pek çok farklı durum kulak çınlamasına neden olabilir, ancak bazen herhangi bir açık neden olmaksızın ortaya çıkabilir.

Yaklaşık altı kişiden birinde ara sıra Kulak çınlaması görülür, ancak genellikle hafiftir. 50 kişiden birinde şiddetli kulak çınlaması vardır.

Kulak Çınlaması hakkında

İki tür kulak çınlaması vardır. Öznel Kulak çınlaması, sesi yalnızca sizin duyabileceğiniz anlamına gelir. Bu, en yaygın kulak çınlaması türüdür. Genellikle iç kulağınızdaki veya işitme ile ilgili sinirlerdeki bir sorundan kaynaklanır.

Amaç kulak çınlaması, sesi duyabileceğiniz anlamına gelir, ancak bazen bir doktor kulağınızın yanına yerleştirilmiş bir stetoskopla dinlerse duyabilir. 100 kulak çınlaması vakasından sadece biri bu tiptir. Genellikle kulağın içinde veya yakınında ses üreten fiziksel bir sorundan kaynaklanır (örneğin, bir kan damarındaki nabız).

Kulak çınlaması belirtileri

Kulak çınlaması, dışarıdan bir kaynaktan kaynaklanmayan sesi duyduğunuz zamandır. Islık, uğultu, zil, tıslama, uğultu veya kükreme olabilir. Bir veya iki kulakta olabilir.

Kulak çınlaması sürekli olabilir veya gelip gidebilir. Amaç Kulak çınlaması (sizi muayene eden bir doktorun duyabileceği) genellikle bir titreşim, tıklama veya çarpma sesidir. Kalp atışınızla aynı zamanda olabilir.

Kulak çınlaması sessiz olduğunda daha fazla fark edebilirsiniz, bu yüzden yatakta olduğunuzda daha kötü görünebilir. Stresli hissettiğinizde de daha kötü olabilir.

Bazen kulak çınlaması olan kişilerde baş dönmesi, denge sorunları, çene ağrısı veya yüz zayıflığı gibi başka semptomlar da olabilir. Şiddetli kulak çınlaması çok yorucu olabilir ve bazı kişilerde depresyon gelişir.

Kulak çınlaması olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Kulak çınlaması teşhisi

Teşhisin amacı, Kulak çınlamanızın altında yatan nedeni bulmaktır.

Doktorunuz semptomlarınız ve tıbbi ve aile geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Gürültülü ortamlara ne sıklıkla maruz kaldığınız veya belirli ilaçları kullanıp kullanmadığınız gibi olası nedenler hakkında size sorular sorabilirler.

Doktorunuz başınızı ve boynunuzu muayene edebilir. Ayrıca auriskop adı verilen özel bir aletle kulaklarınızın içine bakacaklar ve sizi işitme testleri yapması için bir odyologa yönlendirebilirler.

Kulak çınlaması, çok çeşitli durumlardan kaynaklanabilir (bkz. Bölümümüz, Kulak çınlaması nedenleri). Bu, bir doktorun nedenini belirlemeye yardımcı olmak için yapabileceği birçok farklı test olduğu anlamına gelir. Sahip olmanız gerekebilir:

  • ileri işitme testleri
  • CT taraması 
  • MRI taraması
  • psikolojik bir değerlendirme

Kendi kendine yardım

Kulak çınlamanız varsa, muhtemelen kendi durumunuzu yönetmede büyük bir rol oynamanız gerekecektir. Doktorunuz, kulak çınlamasını yönetmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilecek bazı basit şeyler önerebilir.

Gevşeme yardımcı olacaktır, bu nedenle doktorunuz size bazı gevşeme teknikleri konusunda tavsiyede bulunabilir.

Kulak çınlaması tedavisi

Çoğu insan için Kulak çınlaması zamanla yavaş yavaş iyileşir. Bunun nedeni, beyninizin kulak çınlamanıza alışmayı öğrenmesi ve artık hayatınız üzerinde böyle bir etkisi olmamasıdır. Kulak çınlamasını doğrudan iyileştirdiği gösterilen hiçbir tedavi yoktur. 

 
BİZİ ARA
WHATSAPP BİLGİ