İşitme Cihazları ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

İşitme Cihazları ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

İşitme kaybı, işiniz ve ilişkilerinize kadar hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İşitme cihazları, özellikle sizin için en uygun olanı seçmek ve kullanmak konusunda yardım alırsanız büyük bir fark yaratabilir.

İşitme Cihazı size nasıl yardımcı olur?

İşitme cihazı, işitme duyunuzu iyileştirmek için tasarlanmış pille çalışan bir elektronik cihazdır. Kulağınızın içine veya kulak arkasına takmak için yeterince küçüktürler, ve sesleri duyabilmeniz için daha yüksek çıkarırlar. Sessiz ve gürültülü bir ortam da bulunduğunuzda daha iyi işitmenize yardımcı olabilirler. İşitme cihazı şu şekilde çalışıyor:

1-Bir mikrofon çevrenizdeki sesi algılar.
2-Bir amplifikatör sesi daha yüksek hale getirir.
3-Bir alıcı, bu güçlendirilmiş sesleri kulağınıza gönderir.

İşitme kaybı'na sebep olan faktörler genellikle aşağıdaki gibidir.

-Hastalık
-Yaşlanma
-Yüksek ses
-İlaçlar

Kulak kanalı, kulak zarı veya orta kulaktaki sorunlardan kaynaklanan işitme kaybına iletim tipi işitme kaybı denir. Çoğu zaman, ameliyat veya diğer tıbbi yardımlar onu daha iyi hale getirebilir. Ancak bu seçenekler herkes için uygun değildir. Açık bir kulak kanalınız ve nispeten normal bir dış kulağınız varsa, bir işitme cihazı yardımcı olabilir.

Bazı insanlar dış kulak veya kulak kanalı olmadan doğarlar, bu da tipik bir işitme cihazı kullanamayacakları anlamına gelir. Bunun yerine, sesi kafatasının kemiği yoluyla iç kulağa gönderen bir cihaz kullanabilirler.

İşitme Cihazını Nasıl Alacaksınız

Öncelikle bir kulak burun boğaz (KBB) doktoru tarafından işitme kaybınızın sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu uzman işitme kaybınızı değerlendirebilir ve tedavi edebilir.

KBB, sorununuza neyin sebep olduğunu bulmak için bir muayene yapacak. Ayrıca, sahip olduğunuz işitme kaybının türünü ve ne kadar kötü olduğunu öğrenmek için testler yapacak bir odyolog görüşeceksiniz. 

Her iki kulakta da işitme kaybınız varsa, muhtemelen en iyisi iki işitme cihazı takmaktır.

BİZİ ARA
WHATSAPP BİLGİ